1303
339506

VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gu form. Dekor i relief av stiliserade drakar. Höjd 52 cm.

Slitage, tvådelade, en botten saknas. (2)

Proveniens

Acquired by the Swedish Baptist missionary, Johan Edvard Lindberg (Ling Yuehan), (1865-1961), who arrived in China, Shanghai, March 1892. Principal station in Zhucheng, Shandong province. Thence by descent.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

245. Astrid Sylwan, ”Skuru”.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK