1349
468060

BRICKA, silver. Sen Qingdynasti (Late China Trade), oidentifierade stämplar.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Rund form med på trepassfot. Dekor i relief på fatets spegel i form av eldsprutande drakar som jagar den flammande pärlan. Kring brättet, stansad dekor i form av drakar och flammande pärlor bland molnformationer. Kant i form av bambu. Diameter 36,2 cm. Vikt 13,6,6 g.

Slitage.