Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1421
478695

PENSELBAD med STÄLL, troligen agat samt skulpterat infärgat elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stenen naturalistiskt skulpterad som en klippa med kringsvärmande moln, stenen i vitt samt rosa. Monterat på ett rikt skulpterat elfenbensställ föreställande blommor, knoppar och bambu infärgat i grönt. Placerat på ett hardwoodställ med silverinläggningar. Längd 8,5 cm, höjd med ställ 7 cm (agatens höjd 4,3 cm).

Nagg.

Proveniens

From the Emil Hultmark Collection, thence by descent. Bears mark that it has been in the Collection of Hans Öström, Stockholm, lot no 747.