1554
450700

BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795)

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Dekor i famille rosefärger av vapen samt figurscener. Diameter 25 cm.

Nagg. Dekorslitage, Smärre invändig missfärgning.

Proveniens

From the Collection of the Wicander family, Harpsund, Mellösa socken, Södermanland, Sweden.