156
463154

Arvid Knöppel

(Sverige, 1892-1970)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Arvid Knöppel
(Sverige, 1892-1970)

Smygande lodjur

Signerad Knöppel. Gjutarstämplar H. Bergman cire perdue. Brunpatinerad brons, höjd 20,5 cm, inklusive lös träbas 26,5 cm.

Tilläggslista

Spricka (förmodligen redan när den den göts) på lodjurets svans.

Text på plakett på basen.