Silvermonteringarna Holländska, 1800-tal. Dekor i famille rosefärger av figurscener. Bestående av tekanna, vattenkanna, tedosa med lock, fem koppar med fat, skål med hänkel, skål, samt två fat. Kannornas höjd 14,1 och 14,3 cm.
Skador och lagningar. Sprickor. Senare monteringar. (12)