16
475536

Fanny Brate

(Sverige, 1861-1940)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Fanny Brate
(Sverige, 1861-1940)

Retstickor

Signerad Fanny Ekbom och daterad 1885. Duk 76 x 98 cm. Förgylld och bronserad originalram.

Proveniens

Tidigare i landshövding Robert Dicksons samling, Stockholm.
Privat ägo.

Carl Gernandt, 'F. Öfverståthållaren Dicksons hem. Stockholm, Birger Jarlsgatan 20', artikel i (red. Albin Roosval) "Svenska hem i ord och bilder", 1917, omnämnd sid 92 samt avbildad i interiörfoto från salongen, halvsida sid 93.

A tergo påskrift: "fröken Fanny Ekbom, Drottningholm".

1879 antogs den unga Fanny Ekbom, som hon hette innan hon 1887 gifte sig med Erik Brate, till Konstakademin i Stockholm. Där undervisades hon bl. a. av August Malmström vars påverkan och stil kan förnimmas i hennes produktion långt senare. Katalognumret visar ett arbete från hennes sista akademiår 1885 under vilket hon också mottog den Kungliga medaljen för arbetet ”Konstvänner”. I och med utmärkelsen möjliggjorde detta för Brate att kunna studera vid Colarossis ateljé i Paris och även företa andra studieresor runt om i Europa.
Brates konstnärliga grund ligger den unga realismen och det tidiga naturmåleriet nära. Dock är de allra tidigaste verken av henne inte lika insmickrande som de som hon kommer att bli allra mest känd för. I dessa tidiga verk, vilket katalognumret är ett utmärkt exempel på, driver konstnären en vidareutveckling av genremåleriet. Brate låter inte barnen förbli staffage och sedelärande utan besjälar dem på ett sätt som gör att hennes måleri känns inkännande och äkta.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

367. Dick Bengtsson, "Stockhus".
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
Budhistorik
440 000

ditt bud
420 000

ditt bud
400 000

ditt bud
390 000

ditt bud
380 000

ditt bud
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
Aktuellt bud:
440 000 SEK