"Kyssen"
Signerad Anders Jönsson och daterad Paris -09. Marmor, höjd 90 cm. Totalhöjd inklusive marmorerad träsockel 170 cm.
Sannolikt densamma som var med på Svensk-Franska Konstgalleriet, 14-16 Sep 1932, samling efter Ivar Kreuger. Kat nr 413, avbildad sid 103.
From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.
Samma komposition utställd på Liljevalchs Konsthall, Stockholm,"Skulpturutställningen", 12 mars - 3 april 1921, jfr kat nr 163 i gips.