163
454677

Anders Jönsson

(Sverige, 1883-1963)
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".
Anders jönsson, "kyssen".

"Kyssen"

Signerad Anders Jönsson och daterad Paris -09. Marmor, höjd 90 cm. Totalhöjd inklusive marmorerad träsockel 170 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 278 - 2 847 EUR

Klubbat pris:
135 000 SEK
Proveniens

Sannolikt densamma som var med på Svensk-Franska Konstgalleriet, 14-16 Sep 1932, samling efter Ivar Kreuger. Kat nr 413, avbildad sid 103.
From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Samma komposition utställd på Liljevalchs Konsthall, Stockholm,"Skulpturutställningen", 12 mars - 3 april 1921, jfr kat nr 163 i gips.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93