165
452772

Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".
Tore strindberg, "europa".

"Europa"

Signerad Tore Strindberg. Sculp. och daterad 1932. Marmor, höjd 76,5 cm, träbas 132,5 cm.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

11 390 - 17 084 EUR

Klubbat pris:
190 000 SEK
Tilläggslista

Litteratur: "Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen sid 251 under samling 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm". / Litterature: "Konst i svenska hem", vol. II, N:o 5, catalogued p. 251 under collection 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm".

Proveniens

Wicander, Harpsund

"Skulptur i natur", SAK, 1939. Jmf bild över Järntorgsbrunnen i brons i kapitel "Torgbrunnar".
"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen sid 251 under samling 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm".

Övrigt

Den berömda Järntorgsbrunnen även kallad De fem världsdelarna är en skulptur av Tore Strindberg som uppfördes 1927 på Järntorget i Göteborg. Skulpturen består av en fontän i granit med tillhörande brunnskar i gjutjärn. Runt brunnen sitter fem nakna kvinnor i brons som symboliserar de fem världsdelarna.
Katalognumret som vi har förmånen att presentera här har samma komposition som en utav dessa fem världsdelar och som skulptören här har huggit i marmor.
Konstnären Tore Strindbergs vackra verk pryder flera av våra stadsparker, förutom Järntorgsbrunnen hör Crokus i Stadshusparken i Stockholm till en av hans mer omtyckta.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93