1679
478029

SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1522-1566).

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 790 - 13 200 EUR
9 330 - 14 000 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Kvadratisk form med bronsskodd kant. Dekor i underglasyrblått i form av drakar som tävlar om persika med tecknet 'Shou' (varaktighet, långt liv) bland molnformationer ovan böljande vatten med vågor som slår mot klippor. Runt kanten en meanderbård med glest bladverk med frukter. Utvändigt paneler med drakar som ovan böjande vatten jagar den flammande pärlan. Mått 25,5 x 25,8 cm.

Slitage. Nagg under bronsskoning.

Proveniens

From the Emil Hultmark Collection, thence by decent.

Exhibited at Kungliga Akademin för de fria konsterna, Emil Hultmarks Samling, Stockholm 1942 i, Sveriges Allmänna Konstförening, lot no 385, page 45.

In the Jiajing reign—from 1522 to 1566—blue and white porcelain was characterized by a brilliant rich blue, and decorations of Taoist symbols such as the Eight Immortals or the shou dominate. In everyday pieces we see children’s games, dragons, phoenixes and floral motifs depicted.