187
454799

Charles Édouard Armand-Dumaresq

(Frankrike, 1826-1895)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
(Frankrike, 1826-1895)

"Kalabaliken i Bender"

Signerad Armand-Dumaresq och daterad 1877. Duk 172 x 231 cm.

Proveniens

Tidigare i redaktör Thure Janssons samling, Helsingborg.

Den franske konstnären Charles Édouard Armand-Dumaresq (1826-1895) kom att bli en konstnär med vars konstnärskap vi förknippar storslagna historiska scener i lika storslagna format. Armand- Dumaresq rönte stor framgång med sina militära och historiska motiv vilka fungerade väl i det politiska klimatet som rådde i Frankrike under det andra kejsardömet.

1867 mottog konstnären av kejsare Napoleon III hederslegionen för sitt verk ”Cambronne vid Waterloo”, vilket skildrade krigshjälten som yttrade de kända orden: ”Gardet dör men ger sig icke”.

1870 skickades Armand-Dumaresq på uppdrag av den franska staten till USA där han skulle studera industri och konst i den allt mer politiskt viktiga staten i väst. Främst uppehöll han sig på militärakademin West Point och kom där att inspireras till flera verk med motiv ur den amerikanska historien och självständighetskriget som han utförde tillbaka i Paris.

Idag hänger hans målning ”Självständighetsförklaringen skrivs på, 4 juli 1776” i ett av kabinettrummen i Vita huset.
Auktionens målning stämmer väl överens med Armand-Dumaresqs förkärlek till hjältemod i slag. Målningen som i sitt majestätiska format skildrar Karl XII och kalabaliken i Bender 1713 då en starkt desarmerad svensk arme ledd av kungen blev överraskade av turkarna. Målningen visar prov på konstnärens skicklighet för stoffmåleri och den förvirring som slagets namn har kommit att bli synonymt med. Ordet kalabalik använder vi i svenskan som ett ord för oreda medan turkarna använder det för folksamling vilket båda stämmer i målningens motiv. I sitt intrikat utförda motiv sammanvävs turkar och svenskar men mitt i stridens hetta ser vi Karl XII:s välkända ansikte vilket fungerar som målningens blickpunkt.