198
420454

Per Krafft d.ä.

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Krafft d.ä.
(Sverige, 1724-1793)

Ung dam torkandes en tår

Signerad Krafft och daterad 1768. Uppfordrad duk 44,5 x 34,5 cm. Samtida förgylld, bronserad och rikt snidad ram.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, auktion nr 502, 1996, kat nr 93.

Liljevalchs konsthall, "Namnlösa porträtt", 1938.