209
404207

Pehr Hilleström

(Sverige, 1733-1816)
Pehr hilleström, "i ritskolan".

"I ritskolan"

Signerad H på mappen mot väggen. Pannå 33 x 39,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

50 000 - 70 000 SEK

5 695 - 7 973 EUR

Klubbat pris:
38 000 SEK
Proveniens

Tidigare i dir Gustaf Fredrikssons samling, försåld på dennes auktion.
Bukowski Auktioner AB, auktion 391, 8-11 nov 1972, kat nr 46, avbildad plansch 14.

Kungl Akademien för de fria konsterna, Konstnärens retrospektiva utställning, 1898.

Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, Upptagen i förteckningen, kat nr 25, sid 206. ("I ritskolan").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", 1927, del I, upptagen i den kronologiska förteckningen, kat 31.

Övrigt

Enligt uppgift är den avbildade pojken konstnärens son Carl Petter Hilleström.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93