228
476120

Edvard Bergh

(Sverige, 1828-1880)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Edvard Bergh
(Sverige, 1828-1880)

Landskap från Dalarna med fors, kvarn och vandrare

Signerad E. Bergh och daterad 1859. Duk 67 x 95,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Journalisten Isidor Bonnier (1848-1925), Stockholm;
hans dödsbo, auktion, Bukowskis, Stockholm, 25 september 1935, kat nr 11 (1500 sek till Hammarström)
Fritzes Hovbokhandel, Stockholm

Konstföreningen, Förteckning på oljemålningar, aquareller, handteckningar m.m. af Edward Bergh utställda i Konstföreningens lokal från den 29 januari 1881, kat. nr. 15 ´Landskap. Motiv från Dalarne.´ (utlånad av Bokförläggare Isidor Bonnier)

Isidor Bonnier, kusin till konstnärinnan Eva Bonnier, ägde ytterligare en målning av Edvard Bergh, Landskap i solnedgång, från 1860, 65 x 04 cm., (utst. kat., op. cit., nr. 18).
Efter avslutade studier vid Konstakademien 1854, erhöll Bergh resestipendium för studier utomlands. Fram till 1857 vistades han i Düsseldorf, Schweiz och Italien där han tog starka intryck av A. Calames och A. Aschenbachs dramatiskt komponerade alpskildringar med skummande forsar, stormdrivna träd och klippig vildmark. Efter sin återkomst till Sverige 1857 hämtade han sina motiv från den svenska ödemarken och den norska fjordvärlden.
Hans kanske mest kända målning inom denna motivkrets är hans monumentala målning Småländskt klipplandskap med vattenfall och en kvarn, från 1862, 169 x 247 cm., vilken samma år inköptes av Kungl. Museum (Nationalmuseum, inv. nr. NM 938).
Bergh kom att ha stor betydelse för landskapsmåleriets framtida utveckling i Sverige genom sitt initiativ att 1858 som nybliven ledamot vid Konstakademien där inrätta en särskild landskapsskola, vilken han från 1861 förestod.