230
452544

Per Daniel Holm

(Sverige, 1835-1903)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Daniel Holm
(Sverige, 1835-1903)

Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden

Signerad P. Holm och daterad 1860. Duk 37,5 x 50 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Konstnärshuset, Stockholm, Förteckning öfver Professor P D Holms efterlemnade arbeten. Studier i olja, akvarell och pennteckning, 7-17 november 1903, under II. Studier och skisser i olja, nr. 83 ("Stugor i hage / Sign. o. dat.: 1860”)

Denna målning är baserad på en blyertskiss Holm utförde under sin resa till Jämtland 1860, hans första av tre sommarvandringar; följande år besökte han Lappland och 1862, Norge. Stugorna i bilden utgör en fäbodvall vilken var belägen söder om Åresjön på Renfjällets nordvästsluttning, den s.k. Tottvallen. Den större, ljusgrå fäbodstugan finns fortfarande kvar, men är idag flyttad till en plats några km söderut. Bäcken som rinner från Åreskutan är den s.k. Bräckebäcken.
Som Norrlandsmålare följde Holm impulserna från Johan Fredrik Höckert, vilken 1850, som förste konstnär, besökte Hornavan och Arvidsjaur, och Fritz von Dardel, som i Karl XV:s följe 1858 besökte Kvikkjokk. Holms resa i Jämtland går att följa genom de oljestudier han utförde under resan som ställdes ut på Konstnärshuset 1903 efter hans död. Han reste utmed Skalstugevägen (idag länsväg 322), mellan Åre och norska gränsen och avbildade under resans gång bland annat Åreskutan, Granbacke, Bodsjöedet, Undersåker, Tännforsen och Skalstugan. Resan företogs under juli och augusti. En av målningarna utförda under denna resa, Skalstugan (det sista övernattningsstället före gränspassagen mot Norge), är daterad den 21 augusti (auktion, Bukowskis, Stockholm, 5 december 2012, nr. 439).

Formgivare