232
471827

Ferdinand Fagerlin

(Sverige, 1825-1907)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Ferdinand Fagerlin
(Sverige, 1825-1907)

"Huslig andakt"

Uppfodrad duk 47 x 59 cm. Signerad Ferd. Fagerlin och daterad Df 88.

Axel Gauffin, "Ferdinand Fagerlin, 1825-1907", 1910, listad i konstnärens egenhändiga verkförteckning under Jan 12-88 med titeln "Hausandacht", s. 149. Jmfr snarlik version med titeln Huslig andakt (efter tillfrisknandet) från 1887, avbildad i svartvitt på s. 103.