241
366380

Nicolas de Largilliere, hans krets

(Frankrike, 1654-1746)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Frankrike, 1654-1746)

Man i allongeperuk och röd mantel

Uppfodrad duk 80 x 63 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i samling Mersch, Paris
Tidigare i Carl Robert Lamms samlingar, Näsby, Uppland, försåld genom Bukowski Auktioner, auktion 242, 24-25 sep 1923, kat nr 200. (som ett verk tillskrivet Louis Tocqué)
Tidigare i advokat Birger Svenonius samling, Resarö.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Fransk konst i svensk ägo", 16-31 jan 1926, kat nr 332. (Advokat Birger Svenonius)
Lund 1927
Konstakademien, Stockholm, "Birger Svenonius samling äldre mästares tavlor", 1929, kat nr 30.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Namnlösa porträtt", 15-30 januari 1938, kat nr 540. (Advokat Birger Svenonius, Resarö)
Värmlands Museum, Karlstad, "Äldre mästares tavlor", 6 nov 1941 - 6 jan 1942, kat nr 34, avbildad pl 34.