Madeleine Pyk – en samling F769
296
475019

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

"Gustaf III" (1746-1792)

Signerad E.M fect. och daterad 1779. Punktgravyr 13 x 10 cm. Samtida förgylld och bronserad ram krönt av Vasakärven.

Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, kat nr 1, avbildad pl 26, sid 40-41.

Gravyren utförd efter Alexander Roslins porträtt från år 1775 i Nationalmuseums samlingar, Stockholm. (NM 1012)