304
470684

Carl August Ehrensvärd

(Sverige, 1745-1800)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl August Ehrensvärd
(Sverige, 1745-1800)

Stridande amason & sörjande kvinnogestalt vid soldatgrav

Tre samramade teckningar och akvareller. 12 x 8, 6,5 x 10 respektive 4 x 8,5 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Tosterup, Skåne

Gravbilden med sin antikiserande hjälm leder tankarna till faderns, Augustin Ehrensvärds grav på Sveaborf.