316
437714

Okänd konstnär 1800-talets första hälft

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Kullens fabrik

Utförd 1831. Gouache och akvarell 35,5 x 48 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Familjen Kjellberg, Lerum; enligt anteckning på tavlans baksida hängde den i Harriet Kjellbergs barnkammare 1869;
Kärsö gård, Kärsön i Mälaren, Ekerö kommun, vilken förvärvades 1904 av brukspatron Carl Kjellberg. 2006 förvärvade Menhammar stuteri Kärsö gård med tillhörande markegendom. Tavlan hängde på Kärsö till oktober 1969 då då den förvärvades av sonen till Carl Kjellberg - Bengt Anders C:son Kjellberg f. 1919

William Chalmers (Göteborg 1748 -1811 Göteborg), Direktör i Svenska Ostindiska Kompaniet, och donator till Chalmers Tekniska Högskola (öppnade 1829), startade tillsammans med handelsmännen Henry Grieg och A F Ritterberg Sveriges första mekaniska bomullsspinneri, den 10 april 1795. Verksamheten förlades vid Gamlebokullen utanför Lerum i Elfsborgs län. Initiativet hade kommit från Chalmers och handelsmannen Fredrik Hummel. Kraftförsörjningen hämtades från Säveån, och 1799 bestod anläggningen av fyra byggnader varav Spinneribyggnaden var 42 x 13,5 alnar lång och 12,5 alnar hög. Byggnaden uppfördes 1795 över Säveån, och med ena halvan placerad på en ö i ån. Man sysselsatte som mest 120 årsarbetare och omsatte 8 000 riksdaler banco. Den 22 juni 1846 drabbades anläggningen av en svår brand, vilket tillsammans med konkurrensen från Rosendahls spinnerier i Mölndal, gjorde att fabriken aldrig byggdes upp igen.