318
475021

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", Ur: "Svenska vuer".

Signerad J.F Martin. Akvarellerad konturestning 42 x 56,2 cm.

Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 169, sid 227-228.