326
431139

Robert Nanteuil, hans krets

(Frankrike, 1623-1678)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Robert Nanteuil, hans krets
(Frankrike, 1623-1678)

Mansporträtt, bröstbild

Blyerts, kol och färgkrita 39,5 x 27,5 cm. Äldre förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Inköpt på Hôtel Drouot, Paris 1946, därefter i arv.

Nationalmuseum, Stockholm, "Fem sekler fransk konst", 15 augusti - 9 november 1958, kat. nr 205, sid 147-148. Där upptagen som "okänd konstnär", 1600-talets första hälft. Utlånad av intendent Bo Lindwall.

Sannolikt tillhört samling Chaillon-Potrelle, jfr 619 i Luct, sid 109.