36
438566

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

Japaniserande fantasiscen

Signerad N.K. "a la japonaise" och daterad 1882. Troligen utförd i Frankrike. Tusch på papper 24 x 14,5 cm.

Proveniens

Ursprungligen i skulptören Christian Erikssons samling (troligtvis i gåva direkt av konstnären).
Därefter i arv inom familjen.