365
459771

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 300 - 2 770 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerad med amarant, jakaranda och rosenträ. Skiva av röd kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Märkt på översta lådkanten med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 89, bredd 45, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.

Skivan lagad.