389
454635

KABINETTSKÅP. Italien, 1800-tal. Barockstil.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Fanerat med ebenholts. Inläggningar av ben med religiösa scener. Sju lådor samt lönnlådor. Skåpets längd 71,5, bredd 36, höjd 58,5 cm. Höjd inkl underrede 138,5 cm Nyckel medföljer.

Proveniens

På baksidan etikett: 64 Reichenau N. v. R. Nr 101. From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.