395
471401

BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerat med mahogny. Gallerkant och lister av mässing. I sargen låda. Signerad på lådkant ASL. Längd 55,5, bredd 41, höjd 76 cm. Nyckel medföljer.

Fottrissor saknas.

Hallrättsmästare 1771, arbetade med engelskpåverkade mahogny möbler. Mycket noga med att signera sina alster.