400
420526

DAMARBETSBORD, av Georg Haupt, (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.

Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
490 000 SEK

Fanerat med mahogny, rosenträ, ebenholts, buxbom och citronträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Rak form med låda i vardera kortsida. Inläggningar av skuggade fält och ränder samt kannelyrer och bladrosetter. Längd 59, bredd 40, höjd 74 cm.

Proveniens

Sålt på Bukowskis Höstauktion 1937, A309, nr 225.

Lagerquist, Marshall : Georg Haupt - Ebeniste du Roi, Uddevalla 1979, Nordiska Museets handlingar 92. Jämför signerat bord sid 208, bild 71 (sålt på Bukowskis hösten 2010, auktion 559, katalognr 468).

Auktionens bord är ett utmärkt exempel på Georg Haupts mästerliga intarsiaarbete och känsla för proportioner. Raffinerat låter han dekoren domineras av olika fält och ränder som konsekvent fått skuggningar så att en tredimensionell trompe l´oeil-effekt uppnås. Ingen kunde som Haupt frambringa denna effekt.