406
472094

SIDEBOARD, s.k. Console desserte, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777). Louis XVI.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny. Rak form med rundade hörn. Raka kannelerade ben. I sargen tre lådor. Beslag och gallerkant av förgylld brons. Skivor av marmor. Signerad med stämpel på ryggen två ggr "F SCHEY" och "JME" (Jurés-Menuisiers-Ebénistes). Längd 114, bredd 47, höjd 90 cm. Nyckel medföljer.