408
458394

KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockhom. Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av vit carraramarmor. Snidad dekor av lagerkvistar och räfflad medaljong. Signerat "P: LJUNG". Längd 90, bredd 39,5, höjd 79 cm.

Förminskat, senare skiva.

Proveniens

Skådespelaren Svante Hedin (1822-1896), dessförinnan hans föräldrar och därefter justitierådet Carl Rutger Teodor Wijkander (1850-1925) som 1896 beställde en ny marmorskiva. Med transportetikett: professor Lamm Göteborg.

Ornamentsbildhuggare verksam i Stockholm. Professor vid konstakademin 1780. Utförde både möbler och speglar. Arbetade med inredningar vid kungliga slottet för Hedvig Elisabet Charlottas våning, Haga paviljongen. Arbetade med predikstolen i Adolf Fredriks kyrka i Stockholm. Han snidade gärna dekorelement i form av pärlstav, lagerstav, bandrosett, spiralband. Arbetade främst i gustaviansk stil.