449
466648

STOLAR, tio stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianska.

Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
11 400 - 13 300 EUR
13 000 - 15 200 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gulmålade. Genombruten rygg med balusterbricka. Raka ben. Lös stoppad sits. H-kryss. Två stycken signerade ILG (Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800) samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill.