476
471402

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Snidat krön med bandrosett och vasakärve. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ samt båda med Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 64, bredd 41 cm.