478
469335

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Krön med parställda delfiner och fruktskål. Höjd 68, bredd 60 cm. Fyra lösa ljusarmar.

Senare glas.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.