487
472079

LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801). Sengustaviansk.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Stomme och beslag av förgylld mässing. Dekor av spröt, plym och obelisker. Ljusring med gjutna beslag. Signerad på krönplatta CHB. Höjd 130, diam 97 cm.

Ursprungligen med glasskål nertill, kompletterad, lagningar.