523
454702

LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Erik Ingare
Erik Ingare
Värderingsman
+46 (0) 766 64 67 24

Smidesjärn. Svängda spiralvridna ben och ljusarmar. Höjd 34,5 cm.

Slitage, hängen saknas.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.