523
454702

LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Smidesjärn. Svängda spiralvridna ben och ljusarmar. Höjd 34,5 cm.

Slitage, hängen saknas.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.