543
454832

VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund, Stockholm. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Jon Cederlund Stockholm" (urmakare i Stockholm 1799-1825). Örn uppbärande urhus på sina vingar. Krönande Zeus-figur. Höjd 86 cm, bredd 45 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

310. Marie-Louise Ekman, "Utforskande penna-monument, Picasso-dam och en Olle Baertling-målning".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK