545
471622

BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Snidad ram med blomkvist, jordglob, ekblad och bandrosett. Vitlackerad urtavla. Överdel med termometer. Höjd 105, bredd 53 cm.

Senare glas samt bemålning på urtavlan. Maskstungen.