552
458396

BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830). Empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Antikiserande oljelampsform med kvinnofigur och eldslåga. Emaljerad urtavla märkt "Beurling Stockholm". Längd 30, höjd 41 cm. Pendel medföljer.

Urtavla med nagg.