557
412757

BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld brons och alabaster. Rektangulär sockel. Pojkfigur sittande i vagn dragen av ett lamm. Vitemaljerad urtavla och urverk märkt "Wilh: Pauli Stockholm" (urmakare i Stockholm 1795-1810). Längd 18,5, höjd 19 cm. Skadad glashuv medföljer.

Proveniens

Enligt dokumet förstördes vid rengöring en papperslapp under sockeln med texten "Stället förfärdigat af mig såsom mästareprof 1822. Uret sålt till Major Fåhreus". En mindre lapp med texten "Återköpt af mig på auktion 1869 N. Kullberg".

Kända mästerstycken av bronsmakare är ytterst ovanligt, eftersom de inte signerade sina arbeten. Bronsmakarnas mästerstyckeritningar saknas, till skillnad från Stockholm snickarämbetes mästerstyckeritningar som finns bevarade från 1751-1846. Kullbergs mästerstycke är därför ett ovanligt och intressant exempel på nivån på bronsmakarnas yrkesskicklighet i Sverige under empiretiden.