578
454629

URNOR, ett par. 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
1 050 - 1 570 EUR
1 100 - 1 640 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
URNOR, ett par. 1800-tal.

Alabaster. Dekor med detaljer i förgylld mässing. Skuren dekor med ekrankor och meanderbård. Höjd 64 cm.

Monterade till lampor, nagg, en med lagningar.

Proveniens

Katalog över värdefull inre lösegendom å auktion vid Skottorps säteri, Skottorp slott, 26-29 oktober 1978, katalognr 839: 1 par alabasterurnor på postament c:a 1830. Antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Slott och herresäten i Sverige, Halland, Skottorp. Allhems förlag, 1968, se bild sid. 127.