Madeleine Pyk – en samling F769
580
468865

URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 820 - 4 360 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vit marmor. Dekor av godronner. Höjd 54 cm.

Lagningar, nagg, senare bronsknopp.

Proveniens

Herrborum säteri, Östergötland.