585
454643

FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Mässing. Motiv av Adam och Eva vid Kunskapens träd. Runt om två inskiftsband med gotiska minuskler resp. majuskler. Diam 41,5 cm.

Lagningar, hål, slitage.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.