451526

Anton Genberg

(Sverige, 1862-1939)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Anton Genberg
(Sverige, 1862-1939)

"Bodsjöedet"

Signerad A Genberg och daterad Bodsjöedet 1890. Duk 69,5 x 92,5 cm.

Proveniens

Privatsamling.

Bodsjöedet ligger i Åre kommun, Jämtland. Motivet avbildar den jaktvilla, "Engelska villan", som grosshandlare Conrad Hammarström lät bygga mellan 1888 och 1893.

Formgivare