725
454833

TE- OCH KAFFESERVIS MED BRÖDKORG, 5 delar, av Carl Adolf Seipel, S:t Petersburg 1870.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Invändig förgyllning. Släta, bukiga med uppsvängda handtag och på locket liggande kvist med pumpa. Graverade monogram under adlig krona. Troligen för adliga ätten Coyet. Kaffekannans höjd 21 cm, total vikt 2 830 gram. (5)

Kaffekannan med två bucklor.