747
454233

DRYCKESKANNA, av Lorenz Westman, Stockholm (v. 1656-1682), daterad i gravyren 1678. Barock.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Delvis förgylld, tre kulfötter och tumgrepp i form av frökapslar, locket med graverade barockblommor, infälld minnesmedalj samt inskription: CHRISTINA HANS DOTER ANNO 1678. I botten minnesmedalj. Höjd 15,5 cm, vikt 758 gram.

Liten lagning vid tumgreppet.