749
473473

KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Delvis förgylld. Balusterskaft på rund fot, cuppa med pålagd genombruten dekor. Undertill graverad minnesinskription och ristat nummer. Höjd 23 cm, vikt 510 gram.