751
447726

BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 440 - 1 920 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Driven och ciselerad dekor av godroner, bladslingor och snäckor, på locket kulknopp. Stämplar även på locket. Höjd 23 cm, vikt 338 gram.

Lagning.

Proveniens

Sten Röings samling.