766
428290

GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på tre bladfötter med blomma. Genombrutet tumgrepp med roccaille och blommor, pärlstav runt mynningskanten. Undertill graverad minnesinskription för Daniel Kiellander och Christina Berzelius daterad 1768. Längd 20 cm, vikt 265 gram.

Daniel Kiellander och Christina Berzelius gifter sig 1768. Deras son Jens Daniel Kiellander var under en tid borgmästare i Malmö.