779
466317

BORDSURTOUT för sex flaskor/bössor, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1750. Senbarock.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Sexpassformat ställ på musselformade fötter. Två slipade glasflaskor. Två sockerbössor samt två kryddbössor, släta med graverade och perforerade lock. Stämplat vapen. Höjd 20,5 cm, total vikt (utan glasen) 1 430 gram.

En kryddbössa med liten lagning i strölocket.

Proveniens

Stämplat vapen för adliga ätten Lorichs nr. 2172. F.L trol. Fredrik Otto 1752-1824.